A zsírmáj egy gyakran előforduló állapot, amelyet a májban történő többletzsír raktározása okoz. A zsíros máj tünetei a legtöbb embernél nem jelentkeznek, így ez nem okoz számukra komoly problémákat. Egyes esetekben azonban májkárosodáshoz vezethet. A jó hír az, hogy életmódváltással gyakran megelőzhető vagy akár visszafordítható a zsírmájbetegség.
Miért rossz a zsírmáj
A legtöbb esetben a zsíros máj tünetei nem jelentkeznek és nem okoz komoly problémákat, így nem akadályozza meg a máj normális működését. De a betegségben szenvedők 7-30%-ánál a zsírmáj betegség idővel rosszabbodik. Három szakaszon halad keresztül a betegség:
- A mája begyullad (megduzzad), ami károsítja a szöveteit. Ezt a szakaszt steatohepatitisnek nevezik.
- A hegszövet ott képződik, ahol a máj károsodik. Ezt a folyamatot fibrózisnak nevezik.
- A kiterjedt hegszövet helyettesíti az egészséges szövetet. Ezen a ponton májcirrózisa van.
- Májzsugorodás
A májcirrózis a máj súlyos károsodásának következménye. Az egészséges májszövetet helyettesítő kemény hegszövet lelassítja a máj működését. Végül teljesen blokkolhatja a májműködést. A cirrózis májelégtelenséghez és májrákhoz vezethet.
A zsírmáj betegség formái
A zsírmájbetegségnek két fő formája van, mely az alkohol okozta zsírmáj betegség és a nem alkohollal összefüggő májbetegség.
Az alkohol által kiváltott zsírmájbetegséget a rendszeres alkoholfogyasztás okozza. A hazánkban élő emberek körülbelül 5%-ának van ilyen májbetegsége.
Az alkohollal nem összefüggő zsírmájbetegség (NAFLD) nincs összefüggésben az alkoholfogyasztással. Az állapot minden harmadik felnőttet és minden 10. gyermeket érint Magyarországon. A kutatók nem találták meg a nem alkohollal összefüggő zsírmájbetegség pontos okát. Számos tényező, például az elhízás és a cukorbetegség növelheti a kockázatot.
Zsíros máj tünetei
A zsírmáj betegségben szenvedőknek gyakran nincsenek tünetei, amíg a betegség májzsugorodásig nem fejlődik. Ha tünetei vannak, ezek a következők lehetnek:
- Hasi fájdalom, vagy teltségérzet a has jobb felső részén (hasban).
- Hányinger, étvágytalanság, vagy fogyás.
- Sárgás bőr és szemfehérje (sárgaság).
- Duzzadt has és lábak (ödéma).
- Extrém fáradtság vagy mentális zavartság.
- Gyengeség.
A zsírmáj okai
Nagyobb esélye van zsírmájbetegség kialakulásának, ha:
- Spanyol, vagy ázsiai származású.
- Befejeződött a menopauza (a menstruációja leállt).
- Elhízása magas hasi zsírtartalommal.
- Magas a vérnyomása, cukorbetegsége-, vagy magas koleszterinszintje van.
- Obstruktív alvási apnoéja van (elzáródott légút, amely alvás közben leállítja és megindul a légzés).
Egyes emberek zsírmájbetegségben szenvednek anélkül, hogy bármilyen előzetes betegségük lenne. De ezek a kockázati tényezők nagyobb valószínűséggel teszik ki a betegség kialakulását:
- Elhízás.
- 2-es típusú cukorbetegség vagy inzulinrezisztencia.
- Metabolikus szindróma (inzulinrezisztencia, magas vérnyomás, magas koleszterinszint és magas trigliceridszint).
- Bizonyos vényköteles gyógyszerek, például amiodaron, diltiazem, tamoxifen, vagy szteroidok szedése.
A zsírmáj diagnosztizálása
Mivel a zsírmájbetegségnek gyakran nincsenek tünetei, előfordulhat, hogy orvosa lesz az első, aki észreveszi. A májenzimek magasabb szintje (emelkedett májenzimszint), amely más állapotokra vonatkozó vérvizsgálat során kimutatható, vörös zászlót jelezhet. Az emelkedett májenzimek a máj sérülésének jele. A diagnózis felállításához orvosa előírhatja az ultrahangot, vagy a májbiopsziát.
A zsírmáj betegség kezelése
Kifejezetten zsírmájbetegségre nincs gyógyszer. Ehelyett az orvosok arra összpontosítanak, hogy segítsenek kezelni azokat a tényezőket, amelyek hozzájárulnak az állapothoz. Azt is javasolják, hogy olyan életmódbeli változtatásokat hajtsanak végre, amelyek jelentősen javíthatják egészségét.