Májelégtelenség akkor fordul elő, ha a máj nem működik elég jól ahhoz, hogy el tudja látni a funkcióit (például epét termel, és megszabadítja szervezetét a káros anyagoktól). Máj leállás tünetei közé tartozik az émelygés, az étvágytalanság és a vér a székletben. A kezelések közé tartozik az alkohol és bizonyos ételek elkerülése.
Májelégtelenség
A mája számos fontos funkciót lát el, többek között:
- Vérfehérjék előállítása, amelyek elősegítik az alvadást, az oxigénszállítást és támogatják az immunrendszert.
- Az epe gyártása, mely az élelmiszer emésztéséhez szükséges anyag.
- Segíti a szervezetet a cukor (glükóz) glikogén formájában történő tárolásában.
- Megszabadítja a szervezetet a véráramban lévő káros anyagoktól, beleértve a drogokat és az alkoholt.
- A telített zsírok lebontása és a koleszterin termelése.
Májelégtelenség akkor fordul elő, ha a máj nem működik elég jól ezen feladatok elvégzéséhez. A májelégtelenség életveszélyes vészhelyzet lehet, amely azonnali orvosi ellátást igényel.
Májelégtelenség okai
Számos különböző betegség és állapot okoz májelégtelenséget, beleértve a hepatitist B és C, az alkohollal nem összefüggő zsíros májbetegséget, és a hemokromatózist.
Sok esetben a krónikus májelégtelenség cirrózis következménye. A cirrhosis a máj hegesedése ismétlődő vagy hosszan tartó sérülések, például hosszú ideig tartó túlzott alkoholfogyasztás vagy krónikus hepatitis fertőzés következtében. Mivel a hegszövet helyettesíti az egészséges májszövetet, a máj elveszti működési képességét.
Az akut májelégtelenséget leggyakrabban a következők okozzák:
- Vírusfertőzések, például hepatitis B.
- Bizonyos gyógyszerek vagy toxinok, például az acetaminofen túlzott használata, valamint más gyógyszerek (beleértve bizonyos antibiotikumok, antidepresszánsok, rohamellenes gyógyszerek, mesterséges hormonok és gombaellenes gyógyszerek) és gyógynövények (zöld tea kivonat és kava) fogyasztása.
- Metabolikus (biológiai) vagy vaszkuláris (folyadékot szállító erek, például artériák) rendellenességek, mint például a Wilson-kór és az autoimmun hepatitis.
Májelégtelenség, vagy a máj leállás tünetei
A májelégtelenség kialakulása évekbe telhet. A máj leállás tünetei gyakran más betegségek tüneteinek tűnnek, ami megnehezítheti a diagnózist a korai szakaszban. A tünetek rosszabbodnak, ahogy a máj működőképessége folyamatosan gyengül.
A krónikus májelégtelenség vagy a sok éven át tartó májelégtelenség a következőket okozhatja:
- Fáradtság
- Hányinger
- Étvágytalanság
- Hasmenés
- Vérhányás
- Vér a székletben
A májelégtelenség előrehaladtával a tünetek súlyosbodnak. A későbbi szakaszokban a májelégtelenség tünetei a következők lehetnek:
- Sárgaság (a bőr és a szemek besárgulása).
- Extrém fáradtság.
- Dezorientáció (zavartság és bizonytalanság).
- Folyadék felhalmozódása a hasban és a végtagokban (karok és lábak).
Néha a máj hirtelen tönkremegy, amit akut májelégtelenségnek neveznek. Az akut májelégtelenségben szenvedőknek a következő tünetei lehetnek:
- Vérzés.
- A mentális állapot változásai.
- Dohos vagy édes lehelet szag.
- Mozgási problémák.
- Étvágytalanság.
- Általános rossz közérzet.
- Sárgaság
A májelégtelenség diagnosztizálása
Az orvos diagnosztizálja a májelégtelenséget a tünetek, a kórtörténet és a vizsgálatok (vérvizsgálatok, vizeletvizsgálatok, hasi képalkotó vizsgálatok) eredményei alapján.
A máj leállás kezelése
A májbetegségeket és a májelégtelenséget általában hepatológusnak nevezett szakemberek kezelik. A máj leállás kezelése attól függ, hogy akut vagy krónikus. Krónikus májelégtelenség esetén a kezelés magában foglalja az étrend és az életmód megváltoztatását, beleértve:
- Kerülni kell az alkoholt vagy a májat károsító gyógyszereket.
- Kevesebb evés bizonyos ételekből, beleértve a vörös húst, a sajtot és a tojást.
- Fogyás és a metabolikus kockázati tényezők kezelése, beleértve a magas vérnyomást és a cukorbetegséget.
- Csökkenteni kell a sót az étrendben (beleértve a só hozzáadását az élelmiszerekhez).
Akut (hirtelen) májelégtelenség esetén ezek a módszerek már nem elegendők. Ebben az esetben intravénás folyadékokkal tartják fennt a vérnyomást, továbbá gyógyszerek (hashajtók vagy beöntések) segítik a méreganyagok kiürítését a szervezetből. Erős vérzésnél vérátömlesztést is szoktak alkalmazni.